KFI ökoszisztéma fejlesztése - GINOP_PLUSZ-2.1.2-22-2024-00002

GINOP_PLUSZ-2.1.2-22-2024-00002

 

Projekt alapadatok
Konzorciumvezető: Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal
Konzorciumi tag: Nemzeti Innovációs Ügynökség Zrt. 
Támogatás jogcíme: Vissza nem térítendő támogatás
A projekt összköltsége: 5 000 000 000 Ft 
Az európai uniós támogatás összege: 5 milliárd forint.
Az uniós finanszírozás aránya: 100%
Nemzeti Innovációs Ügynökség Zrt. részére megítélt támogatás: 3 600 000 000 Ft
Projekt megvalósításának kezdete: 2024.09.11.
Projekt fizikai befejezésének határideje: 2029.06.30.
A projekt a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz keretén belül a Magyar Állam támogatásával, az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg.

Projekt célja
A hazai innovációs ökoszisztéma szereplői számos kihívással szembesülnek a KFI projektek megvalósítása során: finanszírozási bizonytalanság, a szabályozási környezet és az ökoszisztéma változása, a piaci verseny és az azonos profilú projektek közötti differenciálás, az innovációs képesség és tudásátadás, a globális piaci kihívások, a környezeti és társadalmi elvárások, valamint a digitalizációval járó biztonsági kihívások. Az elmúlt évek nemzetközi, uniós és hazai statisztikáinak eredményei rámutattak arra, hogy a szakpolitikai célkitűzések eléréséhez célzott beavatkozások szükségesek az ország innovációs aktivitásának és teljesítményének növeléséhez, kiemelt fontosságú a vállalkozások innovációs ismereteinek és készségeinek fejlesztése, nemzetközi beágyazottságuknak a növelése. 

Éppen ezért a jelen projekt olyan innovációs szolgáltatások és intézkedések kialakítását és bevezetését tervezi, amelyek alapvető célja az innovációs tevékenységet végző vállalkozások arányának növekvő pályára állítása, valamint a magyarországi innovációs ökoszisztéma szereplői teljesítményének és versenyképességének erősítése.

A projekt eredményes és hatékony megvalósítása, a szolgáltatások célcsoportjának minél szélesebb körű elérése, ezáltal a projekt ismertségének és elfogadottságának növelése, valamint az európai uniós források átlátható felhasználásának biztosítása érdekében médiakampányok lefolytatását, folyamatos médiaszerepléseket, proaktív és pozitív PR-aktivitásokat, valamint a hazai innovációs ökoszisztéma szereplői számára tematikus rendezvények megtartását tervezzük. 

Projekt keretében megvalósuló tevékenységek
A kiemelt projekt keretében a konzorcium:

  • Nyomonköveti, elemzési, értékeli és megosztja a KFI projektek disszeminációs eredményeit.
  • Rendszeresen felméri a közcélú kutatási infrastruktúrákat a vállalkozói tényfeltárási folyamat (EDP) módszertannal.
  • Kiszélesíti a vállalkozói tényfeltárási folyamatot (EDP) és az EDP-megvalósításához kapcsolódó szolgáltatásokat fejlesztés, továbbá szakmai támogatást nyújt az Intelligens Szakosodási Stratégia (S3) végrehajtásához kapcsolódóan.
    központi szolgáltatásokkal elősegíti az Európai Kutatási Térségbe való integrációt.
  • A vállalkozások kutatási, fejlesztési és innovációs projektjeihez projektfejlesztési és mentorálási szolgáltatásokat nyújt, innovációs tréninget alakít ki a vállalkozások munkavállalóinak innovációmenedzsmenti készségfejlesztése, valamint innovációs ismereteik bővítése érdekében.
  • Felkészíti a vállalkozásokat a K+F minősítési, piaci hasznosítási és IP véleményre vonatkozó kérelem benyújtására.
  • Információs szolgáltatások biztosítása érdekében CRM rendszert vezet be a Nemzeti Innovációs Ügynökség Zrt.
  • Támogatja az innovatív vállalkozások nemzetközi piacra lépését.
  • Erősíti a regionális innovációs aktivitást, amelynek érdekében kutatás-fejlesztési és innovációs fókuszú eseményeket, rendezvényeket szerveznek a projektet megvalósító intézmények.
  • Projekt előkészítést és megvalósítást támogató tevékenységek végez.
  • Projekt menedzsmentjével kapcsolatos tevékenységeket valósít meg.

Várható eredmények 
A 2024 szeptemberében indult projekt révén a konzorcium 2029. június 30-áig több mint 1600 vállalkozás számára biztosít térítésmentes szolgáltatást, és közel 900 fő innovációs készségfejlesztéséhez járul hozzá.