

Hírek

Két évvel ezelőtt alakult meg a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ), amelynek célja a hazai innovációs ökoszisztéma erősítése, versenyképességének javítása, az innovációs ökoszisztéma szereplőinek összekapcsolása. Az eltelt időszakban az ügynökség több mint 2 ezer vállalkozást segített különböző szolgáltatásaival, több mint 100 innovatív vállalkozást sikerrel támogatott a külpiacra lépésben, több ezer hallgató innovációs képzésében játszott főszerepet, valamint 15 egyetemet támogatott a kutatási eredményeik piaci hasznosításában és az iparral való összekapcsolódásban.
Érdekel
15 egyetemi és kutatóintézeti technológiai transzfer cég (TTC) összesen 3,45 milliárd forintnyi támogatás révén ígéretes, piacképes projekteket tud megvalósítani a Proof of Concept (PoC) pályázat keretében. A magyar kutatási és innovációs ökoszisztéma fejlesztésének stratégiai célja a hazai egyetemeken és kutatóintézetekben zajló tudástermelés gyakorlati hasznosítása, vagyis, hogy minél több projektből szülessen piacképes termék, technológia, szolgáltatás.
Érdekel
A Dragon űrhajó sikeres dokkolása után mintegy 2 órával, magyar idő szerint 14 óra 23 perckor az Axiom-4 küldetés tagjai, köztük Kapu Tibor magyar űrhajós csatlakozott a Nemzetközi Űrállomás személyzetéhez (ISS).
Érdekel
Június 25-én, 8 óra 31 perckor Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóssal a fedélzetén a floridai Kennedy Űrközpontból elindul a Nemzetközi Űrállomásra az Ax-4 nemzetközi kereskedelmi űrmisszió, ezzel 45 év után ismét magyar űrhajós utazik a világűrbe.
Érdekel
A magyar startup vállalkozások versenyképesek, és továbbra is számíthatnak a kormány támogatására - mondta Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár 2025. június 25-én, szerdán Budapesten, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) és a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) szervezésében megvalósított Startup Factory Nyílt Napon, megnyitó beszédében.
Érdekel
Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus kezdeményezésére került elfogadásra az Országgyűlés által az a törvény, amely egyedülálló módon kapcsolja össze a világszínvonalú csúcskutatást és a korai tehetséggondozást, ezáltal globálisan is kiemelkedő fejlődési utat biztosít a jövő magyar tudósai és innovátorai számára. Az Élvonal Program missziója, hogy olyan világszínvonalú környezet jöjjön létre Magyarországon, amely egyrészt elősegíti, hogy a jövő magyar Nobel-díjasai itthon végzett kutatásaikkal érdemeljék ki a tudomány legfontosabb elismerését, másrészt hozzájárul a kiemelkedő hazai hozzáadott értéket előállítani képes magyar mélytechnológiai (tudományos és műszaki áttöréseket piacra vivő) szektor felépüléséhez.
Érdekel
Úgy az egyetemek, mint a doktoranduszok, valamint az Országos Doktori Tanács is egyöntetűen támogatta a javaslatot, amely alapján háromszintű doktori képzés jön létre, a doktoranduszok havi jövedelme számottevően emelkedik és tovább nő az egyetemek autónómiája a doktori képzések szerkezetének kialakításában. Az elfogadott törvénymódosítás további célja, hogy ösztönözze a sikeres fokozatszerzések számát. Az intézkedésekkel a Kormány stratégiai célja, hogy minél több tehetséges fiatal válassza a kutatói, fejlesztői, innovációs életpályát.
Érdekel
Az ÉLVONAL Csúcskutatási és Tehetséggondozó Program célja, hogy a magyar tudomány aranycsapatát felállítsuk, és ennek csapatkapitánya a Nobel-díjas professzor, Krausz Ferenc - mondta Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter 2025. június 13-án, pénteken a TV2 Mokka című műsorában.
Érdekel
Minden terület – legyen az tudomány, művészet, sport vagy épp technológia – akkor válik igazán izgalmassá a fiatalok számára, ha vannak benne példaképek. Olyan emberek, akik inspirálnak, akik megmutatják, mire képes a kíváncsiság, a kitartás és a kreativitás. Ezért is fontos, hogy minden évben megemlékezzünk a magyar feltalálókról, és felhívjuk a figyelmet a munkájukra – különösen most, amikor 2025-öt és 2026-ot az Országgyűlés a Magyar Tudomány Évének nyilvánította. Az apropó: a Magyar Tudományos Akadémia és könyvtára idén ünnepli 200. születésnapját.
Érdekel
A nemzeti laboratóriumok a gazdaság és a társadalom számára egyaránt fontos témákkal foglalkoznak - hangsúlyozta Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója 2025. június 12-én, csütörtökön a Kvantuminformatika Nemzeti Laboratórium Workshop 2025 szakmai konferencián a Bosch Budapest Innovációs Kampuszon.
ÉrdekelKözel húszezer diák vett már részt a Hungarian Startup University Programban (HSUP). Az 5 évvel ezelőtt indított egyetemi startup program keretében eddig összesen több mint 800 innovatív projekt indult el, az idei tavaszi félév során 143 új csapat jött létre, hogy saját startupötletükön dolgozzanak és megszerezhessék a legjobb 15 csapat tagjainak járó, fejenként 1 millió forintos ösztöndíjat
Érdekel
A Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium (MILAB) az egyik legsikeresebben működő nemzeti laboratórium - mondta Palkovics László mesterséges intelligenciáért (MI) felelős kormánybiztos 2025. június 2-án, hétfőn a MILAB szakmai napján Budapesten, a SZTAKI-ban (Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet).
Érdekel