A CERN kiváló példája annak, hogy egy tudományos kutatási infrastruktúra hogyan tud hozzájárulni a gyakorlatban is alkalmazható, abszolút világvezető modern technológiák fejlesztéséhez - ezáltal jó példát szolgáltat a magyar innovációs stratégia és kutatási ökoszisztéma számára is - mondta el Bódis László a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára és a NIÜ vezérigazgatója, aki hazánkat képviseli a mai ünnepségen.
A CERN, azaz az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet ma ünnepli fennállásának 70. évfordulóját. A világ egyik legnagyobb és legmeghatározóbb kutatási központja, amelynek fókuszában az elemi részecskék - világunk legkisebb építőelemeinek - vizsgálata áll. A CERN segítségével próbálják a tudósok megérteni a világegyetem keletkezését, működését - és természetesen a jövőjét. Olyan forradalmi felfedezések bölcsője, mint például a Higgs-bozon 2012-es felfedezése, amelynek létezését a már korábban megalkotott standard modell is előrejelezte, de kísérleti bizonyíték évtizedeken át nem állt rendelkezésre.
A CERN-ben zajló kutatások jelenlegi fókuszában az univerzum "sötét" részének, a sötét anyagnak és a sötét energiának a megértése áll: azon sötétség megértése, amely az ismert univerzumunk 95%-át teszi ki - ugyanakkor ma még vajmi keveset tudunk róla.
De miért is fontos számunkra a CERN, és miért van hatalmas jelentősége a jövő szempontjából?
A CERN nemcsak az elméleti tudományos kutatásról szól – az itt születő eredmények gyakorlati alkalmazása is mérföldköveket jelent. Az itt folyó munka az ipari és technológiai innovációtól kezdve (mint például az önvezető autózás, de maga az internet is a CERN-ben tett felfedezéseken alapszik) az egészségügyi fejlesztésekig sok területre kihat. Magának a CERN-nek az építése és folyamatos fejlesztése során is számos, később a mindennapokban alkalmazott műszaki megoldás is született és születik napjainkig. Ezáltal a részecskefizika nemcsak a tudományos közösség, hanem az ipar és a mindennapjaink számára is hatalmas értéket képvisel. Ezt jól jelzi az is, hogy a CERN-ben dolgozó kutatók 45%-a az iparban helyezkedik el később.
Európa, köszönhetően a CERN-nek, a részecskefizika terén a világ élvonalában van. Az európai tudományos közösség versenyelőnye ugyanakkor nem magától értetődő, hiszen az USA és Kína is egyre nagyobb erőkkel tör előre ezen a területen. Éppen ezért létfontosságú, hogy továbbra is támogassuk és fenntartsuk ezt a tudományos fölényt, hiszen a kutatásokba való befektetések jelentik a jövőbeli innovációk kulcsát.
Magyarország is fontos szerepet játszik ebben a közösségben. Közel száz magyar kutató dolgozik a CERN-ben végzett kísérleteken, emellett számos innovatív magyar vállalat is szorosan együttműködik a szervezettel. Nem véletlen, hogy a magyar kormány évi közel 4 milliárd forintot biztosít a CERN-ben való magyar részvétel érdekében.
A CERN nemcsak a tudományos felfedezések, hanem a globális együttműködés szimbóluma is. 110 országból több mint 17 ezer kutató dolgozik a CERN-ben. A világ legnagyobb kihívásainak leküzdése csak közös erővel lehetséges. Ez különösen fontos napjainkban, amikor azt látjuk, hogy a világ a blokkosodás irányába tart: mi magyarok ezzel szemben az együttműködésben és a gazdasági semlegességben hiszünk.