


News

Csapattagonként 1-1 millió forintos kiemelt ösztöndíjat kapnak a legpiacképesebbnek ítélt egyetemi innovációs projektek a Hungarian Startup University Program (HSUP) keretében. A Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) gondozásában futó két féléves egyetemi kurzust idén is a Demo Day zárta július 3-án a Bosch Budapest Innovációs Kampuszán. Az eseményen neves szakemberekből álló zsűri előtt 15 csapat mutatta be innovatív projektjét, amelyek közül a legígéretesebbek szakmai felajánlásokkal is gazdagodtak.
More
Két évvel ezelőtt alakult meg a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ), amelynek célja a hazai innovációs ökoszisztéma erősítése, versenyképességének javítása, az innovációs ökoszisztéma szereplőinek összekapcsolása. Az eltelt időszakban az ügynökség több mint 2 ezer vállalkozást segített különböző szolgáltatásaival, több mint 100 innovatív vállalkozást sikerrel támogatott a külpiacra lépésben, több ezer hallgató innovációs képzésében játszott főszerepet, valamint 15 egyetemet támogatott a kutatási eredményeik piaci hasznosításában és az iparral való összekapcsolódásban.
More
15 egyetemi és kutatóintézeti technológiai transzfer cég (TTC) összesen 3,45 milliárd forintnyi támogatás révén ígéretes, piacképes projekteket tud megvalósítani a Proof of Concept (PoC) pályázat keretében. A magyar kutatási és innovációs ökoszisztéma fejlesztésének stratégiai célja a hazai egyetemeken és kutatóintézetekben zajló tudástermelés gyakorlati hasznosítása, vagyis, hogy minél több projektből szülessen piacképes termék, technológia, szolgáltatás.
More
A Dragon űrhajó sikeres dokkolása után mintegy 2 órával, magyar idő szerint 14 óra 23 perckor az Axiom-4 küldetés tagjai, köztük Kapu Tibor magyar űrhajós csatlakozott a Nemzetközi Űrállomás személyzetéhez (ISS).
More
A magyar startup vállalkozások versenyképesek, és továbbra is számíthatnak a kormány támogatására - mondta Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár 2025. június 25-én, szerdán Budapesten, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) és a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) szervezésében megvalósított Startup Factory Nyílt Napon, megnyitó beszédében.
More
Június 25-én, 8 óra 31 perckor Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóssal a fedélzetén a floridai Kennedy Űrközpontból elindul a Nemzetközi Űrállomásra az Ax-4 nemzetközi kereskedelmi űrmisszió, ezzel 45 év után ismét magyar űrhajós utazik a világűrbe.
More
Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus kezdeményezésére került elfogadásra az Országgyűlés által az a törvény, amely egyedülálló módon kapcsolja össze a világszínvonalú csúcskutatást és a korai tehetséggondozást, ezáltal globálisan is kiemelkedő fejlődési utat biztosít a jövő magyar tudósai és innovátorai számára. Az Élvonal Program missziója, hogy olyan világszínvonalú környezet jöjjön létre Magyarországon, amely egyrészt elősegíti, hogy a jövő magyar Nobel-díjasai itthon végzett kutatásaikkal érdemeljék ki a tudomány legfontosabb elismerését, másrészt hozzájárul a kiemelkedő hazai hozzáadott értéket előállítani képes magyar mélytechnológiai (tudományos és műszaki áttöréseket piacra vivő) szektor felépüléséhez.
More
Úgy az egyetemek, mint a doktoranduszok, valamint az Országos Doktori Tanács is egyöntetűen támogatta a javaslatot, amely alapján háromszintű doktori képzés jön létre, a doktoranduszok havi jövedelme számottevően emelkedik és tovább nő az egyetemek autónómiája a doktori képzések szerkezetének kialakításában. Az elfogadott törvénymódosítás további célja, hogy ösztönözze a sikeres fokozatszerzések számát. Az intézkedésekkel a Kormány stratégiai célja, hogy minél több tehetséges fiatal válassza a kutatói, fejlesztői, innovációs életpályát.
More
Az ÉLVONAL Csúcskutatási és Tehetséggondozó Program célja, hogy a magyar tudomány aranycsapatát felállítsuk, és ennek csapatkapitánya a Nobel-díjas professzor, Krausz Ferenc - mondta Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter 2025. június 13-án, pénteken a TV2 Mokka című műsorában.
More
A nemzeti laboratóriumok a gazdaság és a társadalom számára egyaránt fontos témákkal foglalkoznak - hangsúlyozta Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója 2025. június 12-én, csütörtökön a Kvantuminformatika Nemzeti Laboratórium Workshop 2025 szakmai konferencián a Bosch Budapest Innovációs Kampuszon.
More
Minden terület – legyen az tudomány, művészet, sport vagy épp technológia – akkor válik igazán izgalmassá a fiatalok számára, ha vannak benne példaképek. Olyan emberek, akik inspirálnak, akik megmutatják, mire képes a kíváncsiság, a kitartás és a kreativitás. Ezért is fontos, hogy minden évben megemlékezzünk a magyar feltalálókról, és felhívjuk a figyelmet a munkájukra – különösen most, amikor 2025-öt és 2026-ot az Országgyűlés a Magyar Tudomány Évének nyilvánította. Az apropó: a Magyar Tudományos Akadémia és könyvtára idén ünnepli 200. születésnapját.
More
A magyar társadalom és gazdaság akkor lesz hosszú távon versenyképes, ha sikeresen tudjuk a magyar tudományos és műszaki áttöréseket innovatív termékekbe fordítani - hangsúlyozta Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár, a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) vezérigazgatója, a zsűri társelnöke a 34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia (OTIO) díjainak 2025. május 31-i, ünnepélyes átadóján.
More