Ingyenes tudománynépszerűsítő programnak ad otthont a Szépművészeti Múzeum 2024. november 21-23. között: a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Magyar Tudományos Akadémia, a Nemzeti Innovációs Ügynökség, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat, a Nemzeti Tudósképző Akadémia, valamint a legnagyobb hazai egyetemek együttműködésében megvalósuló Tudományos Expo célja, hogy közérhető módon mutassa be a pezsgő magyar tudomány múltját, jelenét és jövőjét. Szombati programajánló.
A harmadik napon, november 23-án, szombaton is sok izgalmas program várja az érdeklődőket. A szombati program és a Tudományos Expo kiemelt eseménye lesz Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus előadása. Beszél majd kutatásairól, tudományos ismereteiről, és gondolatai várhatóan inspirációt nyújtanak mind a fiatal kutatók, mind a tudomány iránt érdeklődők számára. Emellett egyedülálló lehetőséget kínál arra, hogy a közönség testközelből hallhasson a legújabb tudományos áttörésekről egy olyan kutatótól, aki jelentősen hozzájárult annak fejlődéséhez.
A Román Csarnok ad teret a kísérletezésnek. A Semmelweis Egyetem és a Nemzeti Tumorbiológiai Laboratórium bemutatja a DaVinci Robotsebészet technológiáját, amely az orvostudomány egyik legmodernebb vívmánya. Ez a program egyedülálló lehetőséget kínál a látogatóknak arra, hogy megismerjék a robotok alkalmazását a sebészeti beavatkozások során, és bepillantást nyerjenek abba, miként változtatják meg ezek az eszközök az orvosi ellátást.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem egy különleges témával foglalkozik majd: a fényforrások extrém hidegben történő működését vizsgálják. Mindez kiemelten fontos szerepet játszhat az űrkutatásban, sarkvidéki expedíciókon vagy éppen extrém ipari környezetben.
A Nemzeti Tudósképző Akadémia gödöllői gimnazistái lenyűgöző kísérleteikkel hívják fel a figyelmet a genetikai és biológiai kutatások jelentőségére. Az egyik során a résztvevők megismerhetik a genetikai kutatások alapjait, beleértve a primerek tervezését és a restrikciós endonukleázok alkalmazását. A másik programban a sejtek biológiai vizsgálatának gyakorlati oldalát és annak pedagógiai lehetőségeit tárják a közönség elé.
A Schickedanz Teremben olyan kerekasztal-beszélgetéseken lehet részt venni, amelyek a tudomány és az innováció aktuális kérdéseivel foglalkoznak. Az élelmiszerpazarlással foglalkozó kerekasztalon az Állatorvostudományi Egyetem, a NÉBIH, a Közétkeztetők és Élelmezésvezetők Országos Szövetsége és az Agrárminisztérium szakértői azt vitatják meg, hogy a tudomány, a társadalom és a döntéshozók miként járulhatnak hozzá a fenntartható élelmiszerfogyasztáshoz. A Digitalizáció és hálózatépítés: Mit hozhat a társadalom számára? című beszélgetés pedig azt vizsgálja (résztvevők: a Széchenyi István Egyetem, a Semmelweis Egyetem és a HUN-REN szakértői), hogyan formálhatják át a digitális technológiák az emberi és szakmai kapcsolati hálókat, elősegítve az együttműködéseket különböző szektorokban. A hit és tudomány kérdésköréről pedig a Semmelweis Egyetem, a Corvinus Egyetem, a Gál Ferenc Egyetem, a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület és az Országos Rabbiképző-Zsidó Egyetem képviselői beszélgetnek majd.
Emellett mindhárom napon kiállít több egyetem és kutatóintézet is. Például az ELI-ALPS Lézeres Kutatóintézet standján bevezetnek a lézerek varázslatos világába: ismeretterjesztő videók és animációk mutatják be a legmodernebb lézerrendszereket. Az Óbudai Egyetem PathoVR rendszere révén a virtuális valóságot lehet kipróbálni az orvosi diagnosztika területén. A BrainVisionCenter standján innovatív VR-eszközök és laparoszkópos sebészet várja a látogatókat, míg a BME standján az okos városok koncepcióját és a precíziós mezőgazdaság izgalmas technológiáit mutatja be.