Három napon át a tudományos kíváncsiságé, a látványos kísérleteké, az izgalmas szakmai eszmecseréké volt a főszerep a Szépművészeti Múzeumban: november 21-23. között több ezer érdeklődő részvételével zajlott az első Tudományos Expo, amelynek az volt a célja, hogy a párhuzamosan, a tudományos világnak szóló, Budapesten megrendezett World Science Forum mellett a szélesebb közönség is megismerkedjen ezzel a szerteágazó, jövőformáló világgal.
A Tudományos Expo középpontjában a tudomány különböző területei álltak: a matematika, a fizika, a kémia és a biológia. Ezeket a témákat látványos bemutatókon, interaktív programokon, szakmai beszélgetéseken keresztül ismerhették meg a látogatók.
„Ez a három nap arról szólt, hogy közelebb hozzuk a tudomány izgalmas világát mindenkihez. Mindez azért is fontos, mert hazánk versenyképessége szempontjából kiemelt szerepe van annak, hogy egyre több diák természettudományos vagy műszaki pályán képzelje el a jövőjét. Bízunk benne, hogy a Tudományos Expo kellő motivációt adott az eseményre kilátogató sok ezer fiatalnak” – emelte ki a program kapcsán Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója.
Az Expo egyik kiemelt programja Krausz Ferenc professzor előadása volt: a fizikai Nobel-díjas kutató többek között az elektronok atomon belüli mozgását feltáró attoszekundumos fényimpulzusokról szóló kutatásáról és az ehhez kapcsolódóan Magyarországon létrehozott Molekuláris Ujjlenyomat Kutató Központról (Center for Molecular Fingerprinting) beszélt. Utóbbi célja, hogy a különböző betegségeket vérvétel útján már korai fázisban ki lehessen szűrni és így meg lehessen előzni a kialakulásukat, illetve hatásaikat már idejekorán mérsékelni tudják az orvosok. Krausz Ferenctől kérdezni is lehetett, így a szakmai érdeklődés mellett arra is választ kaptak a jelen lévők, hogy a szorgalom talán még a tehetségnél is fontosabb a sikerhez vezető úton, ha valaki nem kiemelkedően tehetséges, de kellően szorgalmas, és szereti azt, amit csinál, akkor ugyanúgy nagy dolgokat képes elérni.
A Tudományos Expo egyik kiemelt célja az volt, hogy inspirálja a fiatalokat, és ezzel is segítse a kutatói utánpótlás-nevelést. A Tudományos Expo szervezésében is részt vevő Nemzeti Tudósképző Akadémia diákjai látványos kísérleteken keresztül mutatták be többek között a sejtszámlálás, a génsebészeti technikák vagy éppen az agy működésének rejtelmeit.
(A képek kattintásra nagyíthatók.)