Folyamatosan zajlik a támogatások odaítélése a KKV-k innovációs képességének támogatása című, az Európai Unió társfinanszírozásával megvalósuló GINOP Plusz pályázati felhívás kapcsán. A mostani döntési körben 30 vállalkozás összesen több mint 1,3 milliárd forintnyi támogatást kapott: a pályázók között vannak árufuvarozó, alkatrészgyártó, orvostechnikai, fémmegmunkáló, élelmiszeripari, faipari, nyomdaipari, papíripari, telekommunikációs cégek is. Az elnyert pályázati összegből termelési, gyártási folyamatinnovációs tevékenységek; marketing és/vagy értékesítési innovációs tevékenységek; szervezeti innovációs tevékenységek (például adminisztratív és menedzsment fejlesztés), valamint logisztikai innovációs tevékenységek fejlesztésére van mód.
Az elmúlt évek legnagyobb, 75 milliárd forintos keretösszegű KKV innovációs program célja a mikro- és kisvállalkozások innovációs folyamatainak erősítése. Erre olyan cégek jelentkezhetnek, amelyeknél a dolgozók létszáma 50 főnél kevesebb, az igényelt támogatás pedig 20-50 millió forint közötti lehet.
„Jelenleg minden harmadik magyar kisvállalkozás foglalkozik innovációval, a Neumann János Programban pedig stratégiai célként határoztuk meg, hogy 2030-ra már minden második ezt tegye. Magyarországon ugyanis nagyon megéri innoválni: az innovatív vállalkozások átlagosan 31 százalékkal több bért tudnak fizetni a munkavállalóiknak, 58 százalékkal hatékonyabban működnek és 2,5-szer több munkavállalót foglalkoztatnak. A KKV-k innovációs képességeit támogató pályázat eredményeként a következő időszakban közel 2 ezerrel nőhet az innovatív vállalkozások száma Magyarországon” – emelte ki Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója.
A GINOP Plusz 2.1.3-24 kódszámú pályázat esetében folyamatosan bírálják el a beérkezett kérelmeket. A legutóbbi, bírálóbizottsági ülésen 30, nagyrészt vidéken működő vállalkozás kapott támogatást összesen több mint 1,3 milliárd forint értékben. A támogatott vállalkozások között van például olyan kandallók, kályhák, kazánok alkatrészeit gyártó cég, amely a pályázati forrás segítségével automatizálással javítja a termelési hatékonyságát úgy, hogy a jelenlegi 10 perces kézi megmunkáláshoz képest 2,5 percre csökken a gyártási ideje, valamint marketing innovációra, honlap fejlesztésre is kap forrást. A támogatottak között olyan faipari cég is megtalálható, aki saját gyártókapacitást épít a méretre szabott bútorlapok és az élfóliázás területén, ezzel csökkentve beszállítói kitettségét, mindemellett önálló brand-et is épít ebből a forrásból, sőt ISO 9001 minőségirányítási rendszert is bevezet.
A pályázat több szakaszban kerül meghirdetésre, a következő szakaszra 2025. április 22-ig, míg a harmadik szakaszra 2025. szeptember 23-ig van lehetőség jelentkezni. A pályázaton való induláshoz szükséges igénybe venni a Nemzeti Innovációs Ügynökség „Innovációs tréning” szolgáltatását: https://niu.hu/service/innovacios-trening.
További információ a pályázatról:
https://www.palyazat.gov.hu/kozlemenyek/megjelent-a-kkv-k-innovcis-kpessgnek-tmogatsa-cm-ginop-plusz-213-24-kdszm-felhvs