A Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) célja a teljes innovációs ökoszisztéma dinamizálása és támogatása. Ennek kiemelt sarokköve a NIÜ Mentor Program, amely az innovatív vállalkozásokat segíti a fejlődésükben, növekedésükben és a siker felé vezető úton azáltal, hogy hozzáférést biztosít szakértelemhez, erőforrásokhoz és kapcsolatépítési lehetőségekhez.
A NIÜ mentorok sok éves, évtizedes szakmai tapasztalataikkal, iparági tudásukkal, kapcsolatrendszerükkel és szellemiségükkel professzionális és sikerorientált támogatást nyújtanak a vállalkozásoknak. Legyen szó technológiáról, fenntarthatóságról, az egészségügyről vagy bármely más innovatív területről.
A NIÜ támogatása révén minden innovatív vállalkozó megtalálhatja a számára megfelelő mentort. Egyúttal a mentoraink olyan vállalkozás(oka)t segíthetnek, amelynek szakmai kompetenciái által a legtöbb segítséget képesek nyújtani.
Az adott vállalkozásra szabott mentorálás révén az újító szellemiségű cég éppen azt a figyelmet és tudást kaphatja meg, amelyre szüksége van; míg a szerződött mentor együttműködhet hasonló gondolkodású szakemberek, mentortársak és cégek pezsgő hálózatához. Ez egy kivételes lehetőség, nem csak az innovatív vállalkozók segítésére, de arra is, hogy mentoraink közvetlenül hozzájáruljanak a teljes nemzeti innovációs ökoszisztéma növekedéséhez és jóllétéhez.
A program jelen vállalása, hogy a nemzeti innovációs pályázati kiírásokhoz kapcsolódóan a vállalkozások számára máshol hozzá nem férhető segítséget, támogatást nyújtson annak érdekében, hogy a pályázati vállalások elősegítsék a társadalmi és gazdasági hasznosulást.
A NIÜ a mentorral kötendő szerződésében foglaltaknak megfelelően a mentoroktól beérkező visszajelzéseket a Mentor Program továbbfejlesztésére, valamint az innovációs ökoszisztéma által megjelenített feladatok újabb mérföldkövének kijelölésére használja.
Miért jó mentort alkalmazni?
A Mentor Program célja, hogy magas színvonalú útmutatást és támogatást nyújtson a pályázat nyerteseinek a pályázati céljuk megvalósulása során. A mentorálás kulcsfontosságú szerepet tölthet be egy vállalkozás életében, és mint ilyen, a programot úgy alakítottuk ki, hogy a következő előnyöket kínálja:
Sikerorientált működés: A NIÜ – tudományterülettől függetlenül – hatékony támogatást nyújt az innováció magjának elültetésétől a sikeres piaci hasznosulásig, ezzel egy információs és támogató csomóponttá válik. A Mentor Program strukturált és adat vezérelt mentorálást kínál, biztosítva, hogy a részt vevő vállalkozások olyan egyéni útmutatást kapjanak, amely megfelel az iparág legújabb, legjobb gyakorlatainak. A NIÜ a mentorokat sikertörténetük, sok éves iparági szakértelmük és a nemzeti innovációs ökoszisztéma növekedéséhez való hozzájárulási hajlandóságuk alapján választja ki.
Adatközpontú megközelítés: A NIÜ kiterjedt kapcsolatrendszerén keresztül képes arra, hogy minden vállalkozásnak olyan mentort biztosítson, aki az egyedi igényeiknek és céljaiknak megfelelő szakértelemmel rendelkezik. Ez a személyre szabott támogatás növeli a mentorálás hatékonyságát és növeli a kitűzött célok elérhetőségének a valószínűségét.
Értékes kapcsolatrendszer: A NIÜ nagyszámú sikeres vállalkozóval, befektetővel, iparági szakértővel és tudományos intézménnyel áll kapcsolatban. Ez a hálózat elérhetővé válik a Mentor Programban résztvevők számára, hozzáférést biztosítva számukra a potenciális partnerekhez, tudományos kutatásokhoz és egyéb olyan lehetőségekhez, amelyek, jelentősen hozzájárulhatnak a pályázati célok eléréséhez.
(Kattints a képre a nagyobb méretért!)
Mentor lista
A Nemzeti Innovációs Ügynökség által működtetett Mentor Program keretét a jelenleg az alábbi pályázati kiírások adják:
2023-1.1.1-Piaci Fókusz pályázat
2023-1.1.2-Gyorsítósáv pályázat
2024-1.1.1-KKV_Fókusz pályázat
„A projekt megvalósítási szakaszában a kedvezményezettnek kötelező igénybe vennie a projekt sikeres szakmai és/vagy üzleti előrehaladását segítő 1 fő támogatói mentort. Ennek elszámolhatóságához Kedvezményezettnek megbízási, vagy munkaszerződést kell kötnie a Nemzeti Innovációs Ügynökség (a továbbiakban: NIÜ) honlapján elhelyezett listán szereplő minősített mentorral. A Kedvezményezettnek a Támogatói Okirat hatálybalépését követő 4 hónapon belül szükséges megkötni a mentorral a megbízási vagy munkaszerződést
A mentor havi megbízási díja bruttó 200.000 Ft/hó. A mentor bruttó díjazását, valamint a megbízó által fizetendő járulékokat be kell tervezni a projekt elszámolható költségeibe az átalány költségek között szerepeltetve.
A fenti díjazás ellenében a mentor havi 12 óra időtartamban köteles a kedvezményezett rendelkezésére állni. A kedvezményezetteknek lehetőségük van a mentor cseréjére, azaz a NIÜ listáján szereplő másik minősített mentor igénybevételére akár újabb, szintén a támogatott projekt megvalósításához kapcsolódó szakterületen is.
A mentor a mentorálási tevékenységéről a NIÜ részére negyedévente beszámolót készít támogatott projektenként, amelyekben részt vesz. A mentor igénybevételére vonatkozóan a NIÜ a honlapján szerződésmintát bocsát a pályázók rendelkezésére.
A Nemzeti Innovációs Ügynökség által minősített Mentor Programban a közreműködő mentorok listája az alábbi linken érhető el: Mentorlista
A nyertes pályázóknak, akik pályázatukban vállalták a mentorszolgáltatás igénybevételét, tehát a Támogatói Okirat aláírásától négy hónapjuk van a mentor kiválasztására és a szerződéskötésre. Ez elegendő időtáv, hogy a Projektjükhöz a legmegfelelőbb személyt a mentorlistáról kiválasszák és e tevékenységre felkérjék.
Amennyiben a pályázó segítséget kér a mentor kiválasztásához, úgy kérjük írjon nekünk a mentorprogram@niu.hu elektronikus címre.
A mentorálás kereteit a Mentor Kézikönyvben foglaltuk össze: Mentor Kézikönyv
Mentornak jelentkezem
A NIÜ elkötelezett a kimagasló szakértői bázisának, kiterjesztése, erősítése mellett. Amennyiben Ön úgy érzi, hogy szaktudásával, szakmai tapasztalatával vállalkozásokat – így az innovációs ökoszisztémát – segítené, úgy kérjük töltse ki az alábbi linken található Mentor Jelentkezési Adatlapot:
Mentor Jelentkezési Adatlap: https://forms.office.com/e/8D1XapU8Wv
Mentorral szembeni elvárások:
MENTOR ALKALMAZÁS ESETÉN AZ ALÁBBI FELTÉTELEK KÖZÜL LEGALÁBB KETTŐNEK SZÜKSÉGES TELJESÜLNIE
Felsőoktatási, K+F intézmények területéről pályázók:
- Rendelkezzen tudományos fokozattal (PhD vagy mesterfokozat). Ez kiváltható az adott szakterületen végzett legalább 7 éves dokumentált munkatapasztalattal és ezen a területen elért kiemelkedő eredménnyel.
- Amennyiben felsőoktatási intézményben dolgozik oktatóként vagy tudományos kutatóként, legyen dokumentált eredményes tevékenysége.
- Rendelkezzen legalább 5 (öt) Q1 folyóiratban publikált szakközleménnyel. A szakközlemény kiváltható bejegyzett szabadalommal (szabadalmi bejelentéssel viszont nem!), illetve elismert tudományos-műszaki kiadóknál megjelent szakkönyvekkel és könyvfejezetekkel.
- Támogatást nyert pályázati felhíváson (EU-s, akadémiai, GINOP stb.)
- Bizonyítható módon dokumentált, sikeres K+F projekt megvalósítással rendelkezzen (pl. olyan projekt, ami alkalmazást nyert, szabadalmat vagy tudományos közleményt eredményezett).
- A mentor szakmai pályafutása követhető módon kapcsolódjon jelentős intézményekhez (egyetemekhez, kutatóintézetekhez, szervezetekhez, hazai vagy nemzetközi nagyvállalatokhoz).
Műszaki és gazdasági végzettséggel rendelkező, a gazdaság területéről pályázók:
- Legyen posztgraduális tanulmánya, ami kiváltható 7 éves dokumentált sikeres munkatapasztalattal az adott szakterületen, lehetőleg projektirányító beosztásban.
- Legyen legalább 2 projektje, ami a közreműködésével legalább 2 szintet emelkedett a TRL skálán (pl. TRL 7-ről TRL 9-re vagy TRL 5-ről TRL 7 vagy 8-ra).
- Rendelkezzen legalább 3 bejegyzett szabadalommal (ami kiváltható darabonként két Q1 szakközleménnyel).
- A mentor szakmai pályafutása követhető módon kapcsolódjon jelentős intézményekhez (egyetemekhez, kutatóintézetekhez, szervezetekhez, hazai vagy nemzetközi nagyvállalatokhoz).
A pályázati felhívás alapján a mentor az alábbi főbb feltételek mentén végzi a mentorálást:
- a mentor havi 12 órában áll a mentorált rendelkezésére
- a mentor havi bruttó 200.000 Ft megbízási díjban részesül a feladatainak ellátásáért, mely a pályázati pénzből kerül kifizetésre
- a mentor hozzájárul ahhoz, hogy a NIÜ Mentor Programjában neve és elérhetősége nyilvánosan szerepeljen és ezzel kapcsolatban szerződést kössön a NIÜ-vel
- a mentor a pályázati felhívás és a NIÜ-vel kötött együttműködési megállapodás alapján 3 havonta a NIÜ-nek köteles beszámolót készíteni, amelyben ismerteti a támogatott projekt előrehaladását
- a mentor egyidőben legfeljebb 3 pályázatot mentorálhat
A mentorálás teljes feltételrendszerét a pályázati kiírások tartalmazzák!
A Mentor Program adatkezelési tájékoztatóját ITT letöltheti.