2024-11-06

Kínai szakértelemmel erősítjük a magyar innovációs ökoszisztémát

Innovációs együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ), a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH), valamint a kínai Ipari és Informatikai Minisztérium Csúcstechnológiai Ipari Fejlesztési Központja (Torch Center) november 5-én, Budapesten. A három fél célja, hogy előmozdítsák a technológiai vállalkozások közötti tudás- és tapasztalatcserét, valamint támogassák a kereskedelmi forgalomba hozatalt és a piacfejlesztést.

A technológiai és ipari innovációs együttműködés újabb mérföldkövéhez érkezett a NIÜ és az NKFIH: a két szervezet tárgyalóasztalhoz ült a kínai Ipari és Informatikai Minisztérium Csúcstechnológiai Ipari Fejlesztési Központjával és a központ által vezetett magas szintű ipari delegációval.

Az eseményen Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a NIÜ vezérigazgatója bemutatta hazánk innovációs ökoszisztémáját, Kiss Ádám, az NKFIH elnöke pedig a hivatal ökoszisztémában betöltött szerepéről beszélt. Ezt követően  Lyu Xianzhi tartott előadást az általa vezetett Torch Centerről, illetve a kínai innovációs ökoszisztémáról és az ottani csúcstechnológiai zónákról.

A találkozó végén közös szándéknyilatkozatot írtak alá, amely az együttműködés elmélyítését célozza olyan kulcsfontosságú iparágak és technológiai területek terén, mint a biogyógyászat, az információtechnológia, a fejlett gyártási megoldások, illetve a mesterséges intelligencia. 

A három fél célja, hogy előmozdítsák a technológiai vállalkozások közötti tudás- és tapasztalatcserét, valamint támogassák a kereskedelmi forgalomba hozatalt és a piacfejlesztést. Emellett közös rendezvények szervezését is tervezik, amelyek nemcsak az iparági kapcsolatok építését szolgálják, hanem lehetőséget nyújtanak a kutatás-fejlesztés és innováció terén kialakított szakpolitikai megközelítések kölcsönös megismerésére és az innovatív megoldások népszerűsítésére is. Az együttműködés célja, hogy a résztvevő országok közösen járuljanak hozzá a globális technológiai fejlődéshez és a fenntartható gazdasági növekedéshez.