2024-11-21

Tudományos Expo: milyen programok lesznek az első napon?

Ingyenes tudománynépszerűsítő programnak ad otthont a Szépművészeti Múzeum 2024. november 21-23. között: a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Magyar Tudományos Akadémia, a Nemzeti Innovációs Ügynökség, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat, a Nemzeti Tudósképző Akadémia, valamint a legnagyobb hazai egyetemek együttműködésében megvalósuló Tudományos Expo célja, hogy közérhető módon mutassa be a pezsgő magyar tudomány múltját, jelenét és jövőjét. Csütörtöki programajánló.

Már az első, csütörtöki nap is számtalan izgalmas programot kínál. A Román Csarnok ad teret a kísérletezésnek. A Semmelweis Egyetem „Így neveld az őssejtedet!” című programja például a sejtbiológia világába kalauzol, megmutatva, hogyan válogathatók és fejleszthetők az őssejtek. 

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem bemutatója a hétköznapok technológiáját hozza közelebb: a mobiltelefonok mérési lehetőségeit mutatja be, amelyek új távlatokat nyithatnak a hordozható technológiák terén.  

A kreatívabb oldalról közelít a Pécsi Tudományegyetem, amely a finommotorika fejlesztésének egyedi módszerét mutatja be húsvéti tojás festésén keresztül. Ez az interaktív foglalkozás a kézügyesség és a precízió fontosságára hívja fel a figyelmet játékos módon.  

Az orvostudományt és a biológiai kutatásokat középpontba állítva a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont különleges bemutatót tart a gyümölcslégy szerepéről az orvoslásban. Az élő mikroszkópos és videós prezentációk segítségével a látogatók testközelből ismerkedhetnek meg a modern biológia csodáival.

A Schickedanz Teremben olyan kerekasztal-beszélgetéseken lehet részt venni, amelyek a tudomány és az innováció aktuális kérdéseivel foglalkoznak. A Bioterrorizmus: Tudományos Innovációk a Védelmi Stratégia Szolgálatában című kerekasztal résztvevői (köztük a Pécsi Tudományegyetem, a Magyar Honvédség, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal és a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ szakemberei) például azt vizsgálják, hogyan fejleszthetők hatékony rendszerek a modern biztonsági kihívások kezelésére, míg a Megújuló energia: Új horizontok a fenntarthatóságért című beszélgetés (az Energiaügyi Minisztérium, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat laboratóriumai, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem képviselőinek részvételével) a fenntarthatóság és technológiai fejlődés összefüggéseit tárja fel.  

Az éghajlatváltozás és a zöld jövő témája is kiemelt figyelmet kap. A klímavédelemről szóló panelen a résztvevők (az ELTE, a HUN-REN, a Széchenyi István Egyetem, az Energiaügyi Minisztérium szakemberei) megvitatják, hogyan támogathatja a tudomány a kormányzati döntéshozatalt, és milyen szerepet játszhatnak a lakosság tagjai a fenntarthatóság előmozdításában.  

A modern technológia, elsősorban a mesterséges intelligencia által felvetett etikai kérdésekről szóló kerekasztal is várja az érdeklődőket, amely bemutatja, miként működhet együtt ember és gép felelősségteljes módon - erről a HUN-REN, a Nemzetgazdasági Minisztérium, a Szegedi Tudományegyetem szakértői osztják meg gondolataikat. Az Antimikróbális rezisztencia: Merre tovább a baktériumokkal való együttélés során? című beszélgetésen az Állatorvostudományi Egyetem, az Agrárminisztérium, a NÉBIH, a HUN-REN és a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ képviselői pedig az antibiotikumokkal szembeni ellenállóképesség növekedését és annak hatásait vizsgálja, kiemelve a különböző tudományágak együttműködésének jelentőségét.

A napot a tudomány és a hagyomány találkozásáról szóló A magyar bor: Tudományos szempontok a borászat fejlesztésében című kerekasztal-beszélgetés színesíti, amely a borászat modern és fenntartható megközelítéseit tárgyalja (résztvevők: a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Tokaj-Hegyalja Egyetem és az Agrárminisztérium szakemberei), különös tekintettel a tudományos kutatások gyakorlati alkalmazására.  

Emellett mindhárom napon kiállít több egyetem és kutatóintézet is. Például az ELI-ALPS Lézeres Kutatóintézet standján bevezetnek a lézerek varázslatos világába: ismeretterjesztő videók és animációk mutatják be a legmodernebb lézerrendszereket. Az Óbudai Egyetem PathoVR rendszere révén a virtuális valóságot lehet kipróbálni az orvosi diagnosztika területén. A BrainVisionCenter standján innovatív VR-eszközök és laparoszkópos sebészet várja a látogatókat, míg a BME standján az okos városok koncepcióját és a precíziós mezőgazdaság izgalmas technológiáit mutatja be.