2024-10-25

A világ 44. legjobb egyetemével együttműködésben mutat utat a mesterséges intelligencia területén a Budapesti Corvinus Egyetem

Közös kutatási és startup-inkubációs rendszert épít ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a világ 44. legjobb egyeteme, a Chinese University of Hong Kong Sencseni Kutatóintézete. Az együttműködés célja közös innovatív induló vállalkozások növekedésének támogatása, közös konferenciák, előadások szervezése és közös képzési programok kialakítása. A most induló munka jól illeszkedik a magyar kormány innovációs stratégiájába, amelynek kulcseleme a magyar egyetemek és kutatóintézetek nemzetközi kapcsolatainak magasabb szintre emelése úgy nyugat, mint kelet irányába.

Akadémiai és Innovációs Mátrix (AIM) névvel indítja el egyik együttműködését a két intézmény, amelynek egyik fókuszában a mesterséges intelligenciáról szóló tudásmegosztás áll – nemcsak az akadémiai szféra, de induló vállalkozások számára is. A partnerségi megállapodás célja a két intézmény közötti nemzetközi kutatói és hallgatói csere és együttműködés erősítése a tudomány, technológia és innováció területén, hozzájárulva Kína és Magyarország tudományos és technológiai fejlődéséhez. A megállapodás részeként a két egyetem nemzetközi tudományos és innovációs konferenciákat is szervez – ennek egyik első eleme a Corvinus Gellért Campusán 2024. október 24-25-én megrendezett AI Transformation Konferencia és a Chinese – Hungarian AI Innovation Summit esemény.

A Budapesti Corvinus Egyetem és a Chinese University of Hong Kong közös, ma elindított projektjével kapcsolatban nem túlzás azt állítani, hogy a magyar kutatási és innovációs ökoszisztéma nemzetköziesítésének egyik zászlóshajó programja. Stratégiai célunk, hogy az egyetemeinken és kutatóintézeteinkben minél nagyobb számban jöjjenek létre a külpiacokon is sikeres, magas hozzáadott értéket előállítani képes technológiai vállalatok. A Corvinus Egyetem a világ 44. legjobb egyetemével együttműködésben fog ennek a célnak a megvalósításán közösen dolgozni, hiszen abban segíti a magyar innovációs ökoszisztéma szereplőit, hogy elsajátítsák azt a világszínvonalú tudást, ami a kínai technológiai vállalatokat a világ vezető vállalatai közé emelte az elmúlt években” – emelte ki az AI Transformation rendezvényen előadást tartó Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára.

A konferencián olyan neves tudósok osztották meg gondolataikat a mesterséges intelligenciáról, mint a 2023-ban a The World Laureates Association Prize (WLA Prize) matematikai nagydíját elnyerő Yurii Nesterov matematikus vagy az analitikára, az üzleti folyamatok innovációjára, a tudásmenedzsmentre és a mesterséges intelligenciára specializálódott amerikai akadémikus, Thomas C. Davenport.

A Corvinus és a Sencseni kutatóintézet 4 évesre tervezett, 19 millió euró költségvetésű megállapodás a Kína által újtára indított Egy Övezet, Egy Út program része, amely egy több mint 150 országra és nemzetközi szervezetre kiterjedő komplex geopolitikai-stratégiai terv.