2025-05-12

A MÁV-csoport is csatlakozott a HSUP mentorprogramjához

2025. május 8-án aláírásra került a HSUP és a MÁV közötti együttműködési megállapodás, amelynek értelmében az állami vasúttársaság partnerként támogatja az egyetemistáknak szóló, vállalkozásindításra ösztönző tantárgyat.

A MÁV-csoport három fő területen – általános, kutatás-fejlesztés (K+F) és szakmaspecifikus coaching formájában – nyújt majd támogatást a hallgatók számára, többek között vezető- és szervezetfejlesztés, projektmenedzsment, K+F módszertani tanácsadás, valamint ágazatspecifikus szakértői segítség révén. 

„A NIÜ célja, hogy a fiatalok minél korábban megismerkedjenek az innováció világával, és hogy ráébredjenek arra, a kutató-fejlesztői vagy vállalkozói lét is ideális karrierút lehet számukra. Ehhez remek alapot adnak olyan programok, mint a Selye János Diáklaborhálózat, a Nemzeti Tudósképző Akadémia és az olyan rendezvények, mint a Tudományos Expo. Az alapok erősítésében és továbbfejlesztésében pedig a HSUP jelentheti a következő lépést. Örömünkre szolgál, hogy az egyik legnagyobb állami tulajdonú vállalat is csatlakozik ehhez a misszióhoz és kezdeményezéshez.” – emelte ki Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója.

 

Reich László, a MÁV stratégiai vezérigazgató-helyettese az együttműködési megállapodás aláírásakor kiemelte: „A MÁV-csoport továbbra is  kiemelt figyelmet fordít az oktatás támogatására, és különösen az innováció, az innovatív gondolkodás ösztönzésére. A HSUP programban látjuk azt a potenciált, amely hozzájárulhat a MÁV-csoport egyes technológiai kihívásainak friss szemléletű megoldásaihoz. A csatlakozásunkat követően, szakembereink mentorálással segítik a start-up csapatokat, valamint lehetőséget kapunk arra is, hogy saját ötleteket felvetve inspiráljuk a fiatal egyetemistákat olyan újszerű megoldások kidolgozására, amelyek elősegíthetik a hazai közösségi közlekedés fejlődését. A program során lehetőséget kívánunk biztosítani arra is, hogy akár velünk együtt, szorosabb együttműködésben folytassák munkát, együttműködve a Kutatás-fejlesztési igazgatóságunkkal. Ezzel megvalósulhat, hogy kutatás-fejlesztési projekt válik a start-up-ból, majd az ötletből kifejlesztett szolgáltatás, termék vagy technológia bevezetésre kerül a MÁV-csoport érintett szakterületénél és így hozzájárul a Csoportunk fejlődéséhez.”

 

A HSUP-hoz 33 felsőoktatási intézmény csatlakozott: az első félévben közel 3000 hallgató vette fel az innovatív vállalkozói szemléletre felkészítő tantárgyat és közülük több mint 2100-an sikeresen el is végezték azt. A programban a hallgatók különféle startup szektorokban tevékenykedő szakértőktől tanulják meg a megoldásközpontú gondolkodásmódot, miközben valódi vállalkozói környezetben fejlesztik ötleteiket.