2025-02-05

Elkötelezettek vagyunk a Nyugat-Balkán EU-csatlakozása mellett

Elkötelezettek vagyunk a nyugat-balkáni országok uniós csatlakozása mellett, amit az elmúlt fél évben, a magyar uniós elnökség során számos esetben előremozdítottunk - mondta Hankó Balázs hétfőn Budapesten a térség oktatási, kutatási és kulturális minisztereinek kétnapos tanácskozása előtt.

A nyugat-balkáni országok EU-csatlakozásának alapvető lépései a felsőoktatáson, az innovációs együttműködésen és a kulturális közösségen keresztül vezetnek - hangsúlyozta a magyar kulturális és innovációs miniszter a Magyar Zene Házában kezdődött esemény kapcsán a sajtónak.

Hankó Balázs kiemelte: a nyugat-balkáni országok oktatási, kutatási és kulturális miniszterei első alkalommal tanácskoznak Magyarországon.

A térség országai közül Horvátország EU-tag, Albánia, Bosznia-Hercegovina, Montenegró, Észak-Macedónia és Szerbia tagjelölt, Koszovó pedig benyújtotta tagsági kérelmét. A mostani budapesti megbeszélésen hat miniszter és két miniszter-helyettes vesz részt.

"A kétnapos konferencián szeretnénk megerősíteni a nyugat-balkáni országok egyetemei és a magyarországi felsőoktatási intézmények közötti együttműködést. Közös diplomás és dupla diplomás képzéseket végeznénk, amelyek mindkét érintett országban elismert felsőoktatási végzettséget adnak" - szögezte le a tárcavezető.

Elmondta, hogy Magyarországnak számos nemzetköziesítési programja van, például a Pannónia Program, amelyben lényeges lesz, hogy a nyugat-balkáni országok egyetemeivel is szélesedjen az együttműködés. A miniszter hozzátette: a Pannónia Programban az elmúlt félév során háromezren jutottak el külföldre, és a most kezdődő félévben ötezren fognak.

"Az innováció terén elkötelezettek vagyunk abban, hogy olyan kutatási témák legyenek, amelyek Magyarországnak és a nyugat-balkáni országoknak fontosak. Éppen ezért a térségre kiterjesztjük a HU-rizont program együttműködéseit, emellett közös kutatási alapokat hozunk létre" - fejtette ki.

Hankó Balázs beszámolt arról, hogy a tanácskozás második, keddi napján a kulturális együttműködés áll a középpontban, a vendégeknek bemutatják a Magyar Zene Háza és a Szépművészeti Múzeum működését. Szó lesz továbbá arról, hogy a néptánc, a néphagyományok miként tudják erősíteni identitásunkat, emellett a magyar filmipar is téma lesz.

"A szerb kulturális miniszterrel arról is fogok egyeztetni, hogy az ősztől induló magyar-szerb, szerb-magyar kulturális évad legalább olyan sikeres legyen, mint a tavaly év végén zárult török-magyar évad" - mondta végül a miniszter.

A tanácskozás innovációval foglalkozó szekciójában előadást tartott Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár, a NIÜ vezérigazgatója is, aki bemutatta a hazai innovációs ökoszisztéma működését és beszélt arról is, hogy az állam milyen módon támogatja ezt a területet, miként erősíti a magyar versenyképességet.