2025-02-08

Világcsúcsnak számító eredménnyel zárt a Szegedi Tudományegyetem Nemzeti Lézeres Transzmutációs Laboratóriuma

A Szegedi Tudományegyetem és az ELI ALPS lézeres kutatóközpont együttműködésében működő Nemzeti Lézeres Transzmutációs Laboratórium nemzetközi viszonylatban figyelmet keltő eredményekről számolt be projektzáró konferenciáján. Az eseményen Lantos Csaba energiaügyi miniszter a tudományos finanszírozást visszaigazoló kutatásnak nevezte a projektet. Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár, a NIÜ vezérigazgatója bejelentette, hogy Missziók néven új kormányprogramot indítanak, amely a nemzeti laboratóriumok eredményeit hasznosítja majd. A szegedi ELI-ALPS Lézeres Kutatóközpontban elvégzett kutatások középpontjában a nukleáris hulladék kezelésének, illetve a lézerimpulzusokkal keltett neutronok felhasználásának kérdése állt.

Lantos Csaba energiaügyi miniszter mindenekelőtt Gérard Mourou-t köszöntötte, aki Toshiki Tajima elméleti fizikussal közösen vetette fel először, hogy lézeres úton előállított neutronforrást lehetne használni transzmutációs célra. Lenyűgözőnek nevezte Szent-Györgyi Albert korábban elhangzott gondolatát, hiszen úgy tapintott rá az élő rendszerek közös felépítésére, hogy akkor még a DNS-t sem ismerte a tudomány.

Lantos Csaba szerint a Szent-Györgyit Szegedre invitáló Klebelsberg Kuno felismerte, hogy a természettudományok és gazdasági életre gyakorolt hatásuk új utat mutat a fejlődésnek. – Az ELI ALPS-ban, ebben a modern tudományos központban stratégiai jelentősége van annak, hogy felidézzük Klebelsberg Kuno alakját. Ő volt az, aki oktatási központtá változtatta Szegedet, ahol minden polgár lehetőséget kapott a tanulásra, az oktatás pedig gazdasági fejlődést és jólétet hozott. Lantos szerint a kormányzat ma ugyanebben a szellemben dolgozik: a gazdaság megerősítése, a versenyképesség növelése, a kutatás, fejlesztés és innováció támogatása, valamint a tudományos és gazdasági szektorok közötti együttműködés elősegítése érdekében. Ugyanakkor hisznek a kapcsolatok kiépítésében is, ami azt jelenti, hogy a hagyományos partnerek mellett az erőteljesen fejlődő tudományterületekkel szorosabb kapcsolatokat alakítanak ki.

– Megtiszteltetés volt számomra, hogy ma részt vehettem két olyan rendezvényen, amelyek ezeket az értékeket és elveket képviselik. Átadtuk a Szegedi Tudományegyetem Science Parkjának elkészült közművesítését és úthálózatát , majd örömmel hallottam, hogy a Lézeres Transzmutációs Nemzeti Laboratórium projekt szép eredményeket ért el. Itt láthatjuk azokat a beruházásokat, amelyek igazolják a tudományos finanszírozást! Az ELI ALPS és a Szegedi Tudományegyetem együttműködésében a folyamatos fejlesztések révén a lézertechnológia mára a tudományos tér egyik alapfogalmává vált, ami megoldásokat nyújt a legfontosabb tudományos problémákra. Az itt folyó kutatások segíthetnek abban, hogy a nukleáris energia szélesebb körben elfogadottá váljon, hiszen ez az egyik legtisztább és legmegbízhatóbb energiaforrás, amely hozzájárulhat a klímavédelemhez és az ország energiaszükségleteinek biztosításához.

– Az állam építhet laboratóriumokat, mondta a miniszter, de egymaga nem tudja megtölteni ezeket tudományos szellemmel. Ezért építettünk fel egy támogató ösztönző intézményi hálózatot, ami a tudományos erőfeszítéseket segíti – zárta Lantos Csaba.

Az említett támogató hálózatról Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár beszélt a konferencián. Bódis László az eseményen bejelentette, hogy az elmúlt években évente mintegy 100 millió eurót fordítottak a Nemzeti Laboratóriumok Programra, olyan projektekre, amelyek a felsőoktatási kutatási ökoszisztémán belül különböző kutatási területekre fókuszáltak.

– Három fő pillérre alapoztunk. Megvizsgáltuk, hogy a kutatási ökoszisztémánkban, egyetemeinken és kutatóhálózatunkban milyen erősségeink vannak, és milyen ipari kapacitásokkal rendelkezünk. Olyan tudományos és technológiai területeket kerestünk, amelyek rohamosan fejlődnek és a következő években meghatározóak lesznek. Olyan témákra fókuszáltunk, amelyek kiemelten fontosak a magyar közösség és a magyar emberek számára. E három szempont alapján határoztuk meg a 25 nemzeti laboratóriumot és számos egyéb projektet a tehetséggondozási programon belül, amelyeken keresztül jelentős forrásokat fordítottunk célzott, küldetésorientált kutatásokra – fejtette ki Bódis László.

Bódis László a konferencián jelentette be, hogy Missziók címmel új kormányprogram indul, amely a korábbi laboratóriumi és ipari eredményeket hasznosítja majd és arra törekszik, hogy a kutatás-fejlesztés és innováció terén Magyarország megőrizze versenyképességét. Emellett fontos célja, hogy a tudományos eredmények gyakorlati alkalmazása révén hazai és nemzetközi szinten is hozzájáruljon a fenntartható energia- és gazdasági rendszer kialakításához. – Erre a programra 10 millió eurót különítettünk el ebben az évben, a következő években pedig reméljük, hogy még nagyobb finanszírozást tudunk biztosítani – hangsúlyozta a helyettes államtitkár.

A magyar kormány 2019-ben döntött arról, hogy a Szegedi Tudományegyetemen elindítja a nukleáris hulladékok lézeres transzmutációját, vagyis a hosszú felezési idejű sugárzó elemek átalakítását célzó projektjét. A kutatási program azzal számolt, hogy az ELI ALPS lézeres kutatóközpont rövid impulzusú lézereire alapozva új neutronkeltési technológiát lehet fejleszteni. Ezt a tudományos célt akkor még csak szimulációk igazolták, kísérleti eredmények és technológiai tapasztalatok egyáltalán nem álltak rendelkezésre. A lézeres neutronkeltés célkitűzését Osvay Károly, az SZTE-n megalakult Lézeres Transzmutációs Nemzeti Laboratórium vezetője, valamint Szabó Gábor, az SZTE professzora, az ELI ALPS ügyvezetője publikálták.

A transzmutációs projekt 5 éve alatt a világon elsőként igazolták, hogy kis energiájú, rövid impulzusú lézerrel lehetséges a folyamatos neutronkeltés. A projektben aprólékos tudományos és műszaki újításokkal elérték a másodpercenkénti 108 neutronszámot, ami jelenleg világrekordnak számít. Tizenöt publikáció és 2 szabadalom mellett az SZTE neutronkeltési nyalábvonala mára már az ELI ERIC felhasználói programjának kínálatában is szerepel. E berendezésen Osvay Károly további sugárbiológiai- és orvosi célú izotópkészítési kutatásokat kezdeményezett, valamint többek között űreszközök tesztelésére is alkalmas sugárzási körülményeket is kialakíthatnak a vákuumban.

A teljes cikk az alábbi linken olvasható el:
https://u-szeged.hu/sztehirek/2025-februar/vilagcsucs-neutronszam-nemzeti-lezeres-transzmutacios-laboratorium