Az innovációt nevezte a magyar versenyképesség kulcsának a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára október 28-án, hétfőn Debrecenben, a hajdú-bihari kereskedelmi és iparkamara Innováció a kkv-szektorban című fórumán tartott előadásában.
Bódis László arról beszélt, hogy a gazdaság versenyképességét tekintve Európa lemaradóban van az Amerikai Egyesült Államokhoz és Kínához képest. Kiemelte: fontos ennek a folyamatnak a megfordítása, ezért is helyezte a magyar kormány a fél éves uniós soros elnökség fókuszába az európai versenyképesség ügyét.
A helyzet súlyosságának alátámasztására Bódis László megemlítette, hogy míg 2000 körül 17 százalék volt az Egyesült Államok és az európai gazdaság GDP-je közötti különbség, ma már ez 30 százalék, miközben 2004-re számos országgal bővült is az unió. Ismertetése szerint 1995-ben az európai országok egy főre jutó termelése 95 százaléka volt az Egyesült Államok termelésének, vagyis közel annyi hozzáadott értéket termeltek Európában, ma 80 százalékos az átlagos produktivitás.
A helyettes államtitkár ennek egyik okaként jelölte meg, hogy a világ 50 legnagyobb tech-vállalatából csak négy található Európában. Kontinensünkön még mindig a gyógyszeripar és a járműipar jár élen a kutatás-fejlesztésben, miközben az Egyesült Államokban a technológiai cégek a legnagyobb innovátorok - mutatott rá.
A finanszírozási kihívások között említette Bódis László, hogy a globális kockázati tőke 52 százaléka az Egyesült Államokban, 40 százaléka Kínában van, és csak 5 százaléka Európában. A technológiai innováció lemaradóban van Európában - jelentette ki.
A hazai gazdasági háttérről szólva azt emelte ki, hogy a GDP 58 százalékát állítják elő magyar tulajdonú vállalatok, 42 százalékát a multik, ezzel az utolsó harmadban vagyunk Európában. Az itthon megtermelt jövedelem egy része, a GDP 4 százaléka, mintegy 3000-3200 milliárd forint minden évben elhagyja Magyarországot - fejtette ki. A legfontosabb célként a hazai tulajdonú vállalatok megerősítését jelölte meg a helyettes államtitkár, megjegyezve, hogy ezt szolgálja a Demján Sándor program is.
A megoldás az innováció - hangoztatta, hozzátéve: felmérések szerint az innovatív vállalatok 58 százalékkal több hozzáadott érteket állítanak elő, mint a többiek, és két és félszer több munkaerőt foglalkoztatnak.
A Neumann János programban azt a célt tűzték ki, hogy a jelenlegi 34. helyről Magyarország 2030-2040-re jusson el a tíz leginnovatívabb európai ország közé - mondta. Felsorolása szerint az innovációs stratégia fókuszterületei a digitális átállás, az egészséges élet, a zöld átállás, valamint a biztonság-védelem területe. Bódis László a versenyképesség javításának lépései között az exportképes kkv-k megerősítését, az új, gyors növekedésű technológiai vállalatok létrejöttének elősegítését és a modern technológiákat alkalmazó mikro-, kis- és középvállalkozások arányának növelését jelölte meg.
Ezt a célt segítik a Nemzeti Innovációs Ügynökség és azok a pályázati programok, amelyeket egyrészt a kkv-knak hirdettek meg, másrészt a nagyvállalati és az egyetemi együttműködést ösztönzik - hangoztatta az innovációért felelős helyettes államtitkár a debreceni fórumon. A tanácskozás további előadói részletesen ismertették a kkv-k új pályázati lehetőségeit.
(Kép és szöveg forrása: MTI)