2025-02-11

Az NKFI Alap innovációs és kutatási pályázataira idén 215 milliárd forintot fordítanak

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Alap innovációs, valamit kutatási pályázataira idén 215 milliárd forintot fordítanak nemzeti és európai uniós társfinanszírozású programokon keresztül - közölte Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért felelős helyettes államtitkára a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában kedden.

A Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) vezetője felidézte: a Nemzeti Tudománypolitikai Tanács (NTT) döntése alapján megszületett Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap programja két részre, innovációs, valamint kutatási pályázatokra osztható.

Mint kiemelte, az innovációs pályázatok a magyar kis- és középvállalkozásokat kívánják megcélozni. A pályázaton keresztül a hazai kkv-kat arra kívánják ösztönözni, hogy minél többet foglalkozzanak innovációval és hogy ezt minél nagyobb mértékben egyetemekkel együttműködésben tegyék - tette hozzá.

A kutatási programok célja pedig az, hogy létrejöjjön Magyarországon egy olyan vonzó kutató-fejlesztői életpálya, ami a tehetségeket erre a pályára ösztönzi és meg is tartja őket ott - mutatott rá a helyettes államtitkár.

Mint megjegyezte, az innovációs programokra való pályázás esetén érdemes figyelni az (NKFI honlapját, hiszen időről időre hirdetnek meg pályázatokat.

Bódis László tájékoztatása szerint a két legjelentősebb idei vállalati programra kis- és középvállalkozások jelentkezését várják. Ezek közül az egyik egy működési innovációt támogató program, melyet több szakaszban hirdetnek meg. A következő szakaszra április 22-ig tudnak az 50 főnél kisebb vállalkozások pályázni - mondta a helyettes államtitkár.

Itt arra pályázhatnak a cégek, hogy megújítsák üzleti és logisztikai folyamatukat, valamint gyártástechnológiájukat, azaz, hogy hatékonyabban szervezzék meg a működésüket, hiszen ez is innovációt jelent - magyarázta Bódis László.

Kiemelte: a kis- és középvállalkozások számára létezik egy termékfejlesztési pályázat is, melyre szintén az év első hónapjaiban lehet pályázni. Ennél a pályázatnál akár 800 millió forintra is pályázhatnak kis- és középvállalkozások. A pályázat célja új terméktechnológia kifejlesztése és annak hazai vagy nemzetközi piacra való kivitele - tette hozzá a helyettes államtitkár.

Hangsúlyozta: a kormány, majd az Országgyűlés által 2023-ban elfogadott Neumann János Program azt a stratégiát foglalja össze, hogy hogyan lehet Magyarországot 2030-ra a világ legjobb 25 és Európa legjobb 10 innovátor országa közé emelni.

A programban szerepel, hogy hazánkban minél több kutató-fejlesztői álláshely jöjjön létre, elsősorban a vállalkozási szektorban - mondta Bódis László. Jelenleg Magyarországon egymillió lakosra 6500 kutató-fejlesztő jut, ami 2010-hez képest ugyan növekedést jelent, Európa legjobban teljesítő országaiban azonban kilenc-tízezer kutató-fejlesztő jut egymillió lakosra - magyarázta.

A helyettes államtitkár a program fontos céljának nevezte a szabadalmak számának növelését. A szellemi termékek ugyanis egyre nagyobb szerepet játszanak a gazdaságban és a gazdasági eredményekben. Az látható, hogy növekszik a szellemi tulajdon bejelentések száma, azonban ezek számát tovább kell növelni, az évtized végéig pedig meg kell duplázni az évente létrehozott szabadalmak számát - fogalmazott.

Elmondta: a program harmadik kiemelt célja, hogy a hazai kis- és középvállalkozási szektor esetében elérjék, hogy minden második hazai kkv foglalkozzon innovációval. Ez azért fontos, mert a legjobban teljesítő országokban ez az arány figyelhető meg, nálunk azonban még csak minden harmadik kkv foglalkozik az innováció témájával - tette hozzá Bódis László.

A helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy a legkiválóbb kutató-fejlesztők elsősorban a doktori fokozatot szerző tehetséges fiatalokból lesznek. "Tíz évvel ezelőtt körülbelül hatezren jártak Magyarországon doktori képzésekre, ma már ez a szám 11 ezer felett van, majdnem megkétszereződött a doktori képzésekben résztvevők száma" - fogalmazott.

Bódis László kiemelte: több intézkedés is történt az elmúlt időszakban, hogy vonzóbb legyen ez az életpálya. Ezek közé tartozik a legkiválóbb hallgatókat kiemelt ösztöndíjjal támogató Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program bevezetése, mely az alapképzésen, a mesterképzésen és a doktori képzésen is rendelkezésre áll - mondta.

(Forrás: MTI.)

Az interjú visszahallgatható az alábbi linken (06:35-től): https://mediaklikk.hu/radio-lejatszo-kossuth/?date=2025-02-11_06-00-00+0100&enddate=2025-02-11_09-00-00+0100&ch=mr1