Közel 343 millió forint forrásból újulhat meg hat diáklabor a Selye János Diáklaborhálózat Kiépítése Program második körében. A Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) és a Magyar Diáklaborok Egyesület közös projektének keretében két újonnan létrejövő és négy fejlesztendő diáklabor kap vissza nem térítendő támogatást a laborok eszközparkjának modernizálására, csúcsminőségű, a kutatói életpályát vonzóvá tevő eszközök és az ezekhez szükséges humánerőforrás biztosítására.
A diáklabor fejlesztések az Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Alap közvetlen támogatásával valósulhatnak meg, hozzájárulva a fiatalok kutatói életpályára való vonzásához és a hazai felsőoktatásban rejlő tudás és kapacitások hatékony kihasználásához.
A pályázó diáklaborok eszközparkjai többek között olyan különleges felszerelésekkel gazdagodhatnak mint: naptávcső, hidrogén hajtású autó, szélenergia rendszer, hidrogén energiacella, PCR gépek, ködkamra, hőkamera, EKG és DNS vizsgálat elvégzéséhez szükséges eszközök vagy robotkarok.
“A kormány a Neumann János Programban célként tűzte ki, hogy az egymillió főre vetített kutató-fejlesztői létszámot a jelenlegi mintegy 6 ezer főről 9 ezer főre emelje Magyarországon 2030-ra, ezzel elérve a leginnovatívabb országok szintjét. A Selye János Diáklaborhálózat Kiépítése Program célja a kutatói életpálya népszerűsítése a középiskolások körében. Célunk, hogy a természettudományos területen az iskolai oktatáson túlmutatva, interaktív kísérletezésekkel és tanórán kívüli foglalkozásokkal szerettessük meg a fiatal középiskolásokkal a tudományos és innovációs pályát” – hangsúlyozta a döntés közzététele kapcsán Bódis László, a NIÜ vezérigazgatója. Hozzátette: a kormány kiemelt célkitűzéseként szem előtt tartja a fiatalok matematikai, természettudományi, műszaki és informatikai (MTMI) pályaválasztásának támogatását, hiszen ezek a tudományterületek kulcsfontosságúak a tudásgazdaság és az innováció előrehaladása szempontjából. A Nemzeti Innovációs Ügynökség ennek az átfogó célkitűzésnek letéteményeseként támogatja az ilyen és ehhez hasonló projektek megvalósulását.
A NIÜ a jelen pályázati körrel együtt összesen 1,5 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást adott diáklaborok kiépítésére és fejlesztésére a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Alapból.
A program nyertes pályázói:
Diáklabort működtető/létrehozó intézmény neve |
Szombathelyi Nagy Lajos Gimnázium |
Zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnázium |
Fehérgyarmati Deák Ferenc Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium |
Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium |
Mátészalkai Esze Tamás Gimnázium |
Tóth Árpád Gimnázium, Debrecen |