Két évvel ezelőtt alakult meg a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ), amelynek célja a hazai innovációs ökoszisztéma erősítése, versenyképességének javítása, az innovációs ökoszisztéma szereplőinek összekapcsolása. Az eltelt időszakban az ügynökség több mint 2 ezer vállalkozást segített különböző szolgáltatásaival, több mint 100 innovatív vállalkozást sikerrel támogatott a külpiacra lépésben, több ezer hallgató innovációs képzésében játszott főszerepet, valamint 15 egyetemet támogatott a kutatási eredményeik piaci hasznosításában és az iparral való összekapcsolódásban.
A Nemzeti Innovációs Ügynökség létrehozását Magyarország 2023-ban elfogadott innovációs stratégiája, a Neumann János Program határozta meg azzal a céllal, hogy dinamizálja a hazai innovációs ökoszisztémát. Mindezt olyan programok és ingyenes szolgáltatások segítségével teszi, amelyek megszólítják és egyben összekapcsolják a fiatalokat, az induló innovatív vállalkozásokat, a már komolyabb háttérrel bíró cégeket, a befektetőket, az egyetemeket, a kutatóintézeteket, az állami szereplőket, valamint a tudomány és az innováció iránt érdeklődőket is.
A NIÜ a létrejötte óta eltelt 2 évben nem tétlenkedett. Az olyan programjai révén, mint például az XPAND, az IMPULSE, az Enterprise Horizon vagy az innovációs tréning, több mint 2 ezer vállalkozást ért el, a meghirdetett workshopokon, tréningeken pedig közel 4 ezren vettek részt. Az XPAND révén ráadásul több mint 100 vállalkozásnak segítettek abban, hogy kilépjenek a külpiacokra és ott együttműködéseket alakítsanak ki.
Az egyetemi tudáshasznosítás terén szintén fontos lépéseket tett az ügynökség. Egyrészt 6 egyetemen koordinálta a technológiai transzfer cégek (TTC-k) létrejöttét, de ezen felül további 9 felsőoktatási intézményben segített hasonló vállalkozások működésének elindításában vagy fejlesztésében. A NIÜ ezen felül részt vesz az egyetemi digitális tananyagfejlesztésben is, ezen a téren 2 év alatt több mint 1800 tananyagegység előkészítése valósult meg.
Az egyetemeknél maradva szintén fontos program a Hungarian Startup University Program (HSUP), amely már 5 éve zajlik és a NIÜ koordinálása alatt valósult meg annak megújítása: ennek keretében a 2024/2025-ös tanévtől már angol nyelven, megújult tananyaggal és elvárásrendszerrel, új ösztöndíjrendszerrel és kibővített mentori támogatással érhető el a hallgatók innovációs ismereteinek erősítését és startupok alapításának lehetőségét kínáló program.
A fiatalok megszólítását a NIÜ nemcsak az egyetemeken végzi, hiszen például a Selye János Diáklaborhálózat programja a középiskolákban népszerűsíti a matematikai, természettudományos, műszaki és informatikai (MTMI) tárgyakat, a 2024-ben hagyományteremtő szándékkal létrehozott Tudományos Expo rendezvény pedig szintén ezt a célt szolgálja. Az eltelt 2 évben egyébként a hasonló programok révén közel 60 ezer diákot tudott elérni az ügynökség.
A szakma mellett azonban arra is figyelmet fordít a NIÜ, hogy közérthető módon mutassa be a tudomány és innováció aktualitásait a szélesebb közvélemény számára és növelje a tudományos és innovációs életpálya népszerűségét a fiatalok körében. Az ügynökség rendezvényein a közelmúltban 12 ezren vettek részt, míg a közösségimédia-felületein közel 20 millió elérést ért el. Márciusban pedig elindult a NIÜ Tudományos Nagykövet programja, amelynek keretében 12 kiválasztott fiatal tehetség hozza közelebb mindannyiunkhoz a tudományt és az innovációt.
„Büszkék vagyunk a NIÜ első két évére, az innovációs ökoszisztéma szereplőinek visszajelzései alapján jó döntést hoztunk két évvel ezelőtt, amikor elindítottuk az Ügynökséget. Elégedettek azonban még nem vagyunk, folytatjuk a megkezdett munkát, közösen a partnereinkkel: a startupokkal, a befektetőkkel, az innovatív KKV-kal, az egyetemekkel, a kutatóintézetekkel és valamennyi, az innovációs ökoszisztémában aktív szereplővel. Csak így érhetjük el, hogy hazánk 2040-re a világ vezető innovátor országai közé kerüljön” – emelte ki Bódis László, az ügynökség vezérigazgatója.
A legfőbb adatokról szóló videó az alábbi linken nézhető meg: https://www.facebook.com/share/r/1Emk2wf6Jr/